Prindi

Üldinfo

Üldinfo

Autocamp.ee tänab Raivo Tulvat kes kirjutas Luxembourgi artiklid.

Riik. Vaatamata oma väikesele pindalale ( 2586 km2) ja rahvaarvule (502 000 el.) on Luxembourgi Suurhertsogiriik väga mitmekesine ja huvitav ning väärib kindlasti külastamist. Jõukuse poolest on tegu maailma kolmanda riigiga jäädes alla vaid Lichtensteinile ja Katarile. See paistab välja ka keskmisest edevamas autopargis. Pealinnas, Luxembourgis elab 90 000 elanikku.  Luxembourg on üks Euroopa Liidu keskusi. Siin asuvad Euroopa Kohtu, Europa Kontrollikoja, Eurostati, Euroopa Liidu tõlkekeskuse peakontorid. Samuti asuvad siin Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi sekretariaadid. Lux on ka üks maailma finantskeskusi siin asub üle  150 panga ja finantsasutuse esinduse. Ka ühe maailma suurima ettevõtte, terasekontsern Arcelor Mittali peakontor paikneb siin. Suurhertsogiriik on Euroopa Liidu eelkäija Euroopa Söe ja- Teraseühenduse asutajaliige.  Prantsuse peaminister ja EL ja NATO idee algataja Robert Schuman on Luxembourgis sündinud.
Luxembourgi rahaühik on Euro. Kaardimakseid saab teostada kõikjal. Kõrge elatustase jätab oma märgi loomulikult ka hindadele mis on keskmisest Euroopa tasemest kõrgemad. Samas jälle autokütus on odavaim Euroopas.

Vaatamisväärsused

Vaatamisväärsused

Luxembourgis pole maailmakuulsaid turismiobkekte kuid see ei tähenda seda, et seal vaadata poleks midagi. Keskaegsed kindlused ja kirikud, mitmekesine loodus, põnevad matkarajad. Kõike seda on igale maitsele. Lisaks veel muuseumid, kontserdid ja bluesi- ning džässiklubid.

Moseli ääres peaks kindlasti käima kohalikes veinikeldrites. Tunnise tuuri hind on u. 6 eurot ning lõpus saab degusteerida ka veinikeldri toodangut ning seda ka kaasa osta. Luxembourgi valged veinid on väga kvaliteetsed ja ka soodsad. www.vinsmoselle.lu/en/nos-domaines.html

Põnevad matkarajad on "Väikeses Shveitsis"-Müllerthalis www.mullerthal-trail.lu/en

Põhjas, Ardennides, Clervaux linna kindluses aga asub UNESCO Maailma Mälu registris olev fotonäitus "Family of Man" www.family-of-man.public.lu/
Kindlustest on kohalik kroonijuveel Vianden www.castle-vianden.lu

Luxembourgi linnas tasub pikemat jalutuskäiku UNESCO Maailmapärandi nimekirjas olev Clauseni linnaosa all-linnas, kindlused ja kasematid ning Eurokvartal Kirchberg. Kuna linn on väike saab päevaga kõigele ringi peale teha. Luxembourgi vanalinna peetakse üheks maailma romantiliseimaks linnaks. Kuna ta asub mitmetel eri tasanditel avanevad mäenõlvu ääristavatelt tänavatelt nii all-linnale väga kaunid vaated.

Infot ürituste ja vaatamisväärsuste kohta leiab kohaliku turismiinfo kodulehelt  www.ont.lu

Liiklus

Liiklus

Autocamp.ee tänab Raivo Tulvat kes kirjutas Luxembourgi artiklid.

Linnaliiklus. Linnaliiklus on teistega arvestav. Ei trügita, lastakse viisakalt rida vahetada, kõrvalvaltänavast välja sõita ja kindlasti inimesed üle tee. Samas, kui ise mingi lollusega hakkama saad signaalitatakse mõnuga. Linnades on üldjuhul kiiruseks 50 km/h. Suunaviidad on hästi kasutatavad ning ka asfaldile on markeeritud suuna sihtkoht.  Tooksin välja ka mõned erinevused Eestiga  millele asulas sõites tähelepanu pöörata. Väga levinud on parema käe reegli kasutamine. Seda ka meie mõistes suurte peatänavate ristumisel kõrvaltönavatega. Ristmiku liikliskorraldusest annavad märku liiklusmärgid nii tee servas kui ka asfaldile joonistatuna. Parempööret ühissõiduki rajaga teel sooritatakse ristmikul sõites üle busssiraja mitte ei sõideta enne pööret mõnda aega bussirajal. Vasak- ja parempööret kolmesektsioonilise fooriga ristmikul võib sooritada, siis kui vilgub kollane noolega foor. Enne tuloeb vastutulijad mööda lasta. Sageli töötavadki vaid punane ja kollane. Roheline põlema ei lähe.

Maanteeliiklus. Kiirteedel on ilusa ilma korral lubatud kiirus 130 km/h kui elektroonilised liikluskorraldus tablood teisiti ei määra. Vihma, lume ja libeduseohu korral 110 km/h. Tavateedel üldjuhul 90-110. Muidugi on ka piiranguid. Kiirteed on tasuta. Liiklus on teistega arvestav.

Ilm

Hetke ilm Luksemburgis

Mostly cloudy

22°C

Luxembourg City

Mostly cloudy
Õhuniiskus: 53%
Tuul: E at 6.44 km/h
Kolmapäev
Partly cloudy
16°C / 25°C
Neljapäev
Partly cloudy
16°C / 27°C
Reede
Partly cloudy
18°C / 26°C
Laupäev
Mostly cloudy
17°C / 24°C
Pühapäev
Partly cloudy
15°C / 23°C
Esmaspäev
Partly cloudy
15°C / 25°C
Teisipäev
Mostly sunny
16°C / 26°C